Chess Classic

Victor Bologan Chess960 Rapid World Championship
GM Victor Bologan – FiNet-Open-Sieger 2007
28.-30. Juli 2009, 18:30 Uhr, Rheingoldhalle Mainz

Information CCM9
Live site
News
Event overview
Proposal
Tournament plan 1
Tournament plan 2
Course of events
Poster
Accreditation
Accomodation offers
Winner list (.pdf)
Homepage Chess Tigers
14. GRENKELEASING
Rapid World Championship
Info
Results (.pdf)
Games (.pgn)
6. Chess960
Rapid World Championship
Info
Results (.pdf)
Games (.pgn)
8. FiNet Chess960 Open
Info
List of Participants
Fixtures and results
Combination results (.pdf)
Games (.pgn)
16. ORDIX Open
Info
List of Participants
Fixtures and results
Combination results (.pdf)
Games (.pgn)
Talent Tournaments U16
Poster

3. Mini-Ordix Open
Info
List of participants
Fixtures and results
Games (.pgn)

3. Mini-FiNet Open
Info
List of participants
Fixtures and results
Games (.pgn)
5. Livingston Chess960
Computer WCC
Info
Results (.pdf)
Games (.pgn)
Exhibition
Simul with
Levon Aronian
Info and results
Clubs & Accessoires
Gourmet Club
Kinder Club
Chess Classic Mainz
CCM picture gallery
Game databases
Press review CCM7
Impressions CCM6 (.pdf)
CCM Twitter Feed
CCM 2009
CCM 2008 | CCM 2007
CCM 2006 | CCM 2005
CCM 2004 | CCM 2003
CCM 2002 | CCM 2001
July 27- Aug 2nd, 2009 Rheingoldhalle, Mainz
Chess Classic Mainz 2009 (CCM9)
Talent Tournaments U16
3. Mini-Ordix Open + 3. Mini-FiNet Open







     











  






  U29 OSG Baden-Baden
  U29 SC Vaterstetten
  U29 SC 1979 Hattersheim
  U27 SC Frankfurt-West
  U20 SF Deizisau
  U14 SF Kelkheim
  U11 SC Bad Soden
  U11 SF Stockstadt
  U11 SV Groß-Gerau
  U10 Chess Tigers Siegerland
  U10 Hamburger SK von 1830
  U9 SV Spk Grieskirchen
  U5 SC Bad Nauheim
  U5 SV Fortschritt OSchatz
  U5 SV Nürtingen
  U4 SVg 1920 Plettenberg
  U4 PSV Uelzen 1924
  U4 Schachmatt Weiterstadt
  U4 SF Kelsterbach
  U4 Sfr. Heidesheim
  U4 SK 1980 Gernsheim
  U4 TSG 1861 Grünstadt
  U4 Union Ansfelden
  U3 SK Bad Homburg 1927
  U2 Post-SV Memmingen
  U2 Üwh s.b.M. Braunschweig
  U1 Berthold-Martin-Haus
  U1 SKH GSS1 Schwalbach

  SV Jedesheim 1921
  SC Schalksm.-Hülscheid
  SV Hilden 1922
  SK 1929 Mainaschaff
  SV 1947 Walldorf
  SC Reutlingen
  SC Landskrone
  SK Doppelbauer Kiel
  SG Zürich
  TSV Schott Mainz
  SC Horben
  SF Heimersheim
  SC Werl 81
  SF 1876 Göppingen
  SF HN-Biberach 1978
  SC Springer Trittenheim
  SF Konz-Karthaus 1921
  SK Cham
  SG Siebengebirge
  SC Eckersweiler
  SV Marsberg
  SC Lahn/Limburg

  FiNet AG
  TaunusSparkasse

3. Mini-ORDIX Open

Teilnehmerliste: (Sortiert nach Startrangliste)

StartTeilnehmerTitelTWZEAttr.Verein/Ort
1.Bluhm,Achim2021EMSfr.Neuberg
2.Pauly,Carlo2020EMSF Köln-Mülheim e.V.
3.Donchenko,Alexander2009EMSK 1858 Gießen
4.Steblin,Daniel1973EMSC Königsflügel Lindenholzhausen
5.Carow,Johannes1948NMVorw.Orient Mainz
6.Will,Dominik1929NMSC Bad Nauheim
7.Eigemann,Julian1846NMSF Köln-Mülheim e.V.
8.Carow,Annelen1789NWVorw.Orient Mainz
9.Eimer,Matthias1785NMSC Niederkirchen
10.Eigemann,Frederik1767NMSF Köln-Mülheim e.V.
11.Bluhm,Sonja Maria1762NWSfr.Neuberg
12.Baskin,Robert1722EMSAbt TuS Makkabi Ffm
13.Muth,Matthias1719NMSC 1934 Gelnhausen
14.Busch,Florian1715EMSC Herxheim
15.Bonk,Andras1715NMSG Mendig-Mayen e.V.
16.Abrahamyan,Arsen1688EMSabt Frankfurter TV 1860
17.Greif,Gavin1678EMSAbt TuS Makkabi Ffm
18.Hirschmann,Jakob1621NMSG Reil-Kinheim
19.Mager,Denis1602NMSAbt TuS Makkabi Ffm
20.Schmidt,Justus1559NMSK Landau
21.Weindel,Joshua1539EMSK Landau
22.Bauer,Björn-Benny1536NMKreuznacher SV 1921 e.V.
23.Persch,Adrian1527NMSG Boppard/BS/W
24.Pfrengle,Tim1454NMSC Hennweiler
25.Heilmann,Jean-Michel1440NMSV Griesheim(DA)
26.Christmann,Maurice1433NMSK Lauterecken 1963
27.Bingert,Tim Niklas1413NMSK Langen
28.Worth,Lucas Albert1404NMSC Landskrone
29.Schwarz,Larissa1354NWSC Niederkirchen
30.Miller,Justin1343NMSfr.1932 Kelkheim
31.Eimer,Christina1274NWSC Niederkirchen
32.Lenz,Jonas1267NMSK Bad Homburg 1927
33.Velkina,Elina1267NWSK 1858 Gießen
34.Wiewesiek,Timo1253NMSV Schachforum Darmstadt 1994
35.Rahmen,Christian1221NMSF Köln-Mülheim e.V.
36.Lelieveld,Kenneth1214EMSHTV Den Haag
37.Maibaum,Felix1196NMSC 1979 Hattersheim
38.Son,Wladislaw1160NMTuS Makkabi Wiesbaden
39.Becker,Dirk1128NMSK Landau
40.Lindenfelser,Lennart1127NMSC Untergrombach 46
41.Baum,Felix1117NMKarlsruher SF 1853
42.Marx,Stefan1079NMSC Hennweiler
43.Greber,Jakob1070NMSC Hennweiler
44.Weber,Samuel1066NMSC Flörsheim 1921
45.Rothenberger,Sebastian1045NMSC Hennweiler
46.Dohr,Niklas1006NMTischtennisclub Grün-Weiß-Fritzd
47.Eich,Luca982NMSK 1945 Fürth
48.Polat,Marcel941NMVorw.Orient Mainz
49.Müller,Elias938NMSC Niederkirchen
50.Schirra,Maurice915NMSAbt FSK Lohfelden
51.Wilke,Tabea914NWSC 1979 Hattersheim
52.Freuer,Philipp911NMSV Schachforum Darmstadt 1994
53.Paunel,Stefan890NMSfr. Frankfurt 1921
54.Lelieveld,Timothy888EMSHTV Den Haag
55.Scharei,Sina885NMSV Oberursel
56.Nothnagel,Marian Can882NMSV Schachforum Darmstadt 1994
57.Tampe,Alexander873NMSV 1946 Groß-Gerau
58.Mitze,Alicia827NWSC 1979 Hattersheim
59.Fehling,Janek797NMSK Turm Bad Hersfeld
60.Dohr,Jonas783NMTischtennisclub Grün-Weiß-Fritzd
61.Becker,Silke779NWSK Landau
62.Reinecke,Katharina778NWSK Langen
63.Sherif,Amina764NWSC Solingen 1928 e.V.
64.Homfeldt,Claudia Laura738NWSC Noris Tarrasch Nürnberg
65.Christoffel,FabianMvereinslos
66.Flach,HeleneWSK Langen
67.Junk,PhillipMvereinslos
68.Justen,ThanMSG Reil-Kinheim
69.Köhler,RobinMSC Landskrone
70.Lanz,JereeWSC 1979 Hattersheim
71.Sherif,MalikMSC Solingen 1928 e.V.
72.spielfrei

Durchschnitt:
Top 10: 1909 TWZ
Gesamt: 1317 TWZ


Copyright © 2015 Chess Tigers Schach-Förderverein 1999 e.V.